Okres wyłączenia kotła z eksploatacji jest idealnym momentem na to, by skorzystać z pomocy serwisanta. Nieprzewidziane awarie początkiem jesieni to chleb powszedni, a co się z tym wiąże, serwisanci mają pełne ręce roboty. W związku z powyższym przyjazd serwisanta może się wydłużyć. Zamawiając usługę wiosną lub latem można takich problemów uniknąć. Co więcej, koszt przyjazdu serwisanta również może okazać się niższy.
Najważniejsze zalety serwisowania kotła po sezonie:
1. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii urządzenia w okresie grzecznym
2. Poprawa sprawności kotła
3. Możliwość zaplanowania przyjazdu serwisanta w możliwym, dogodnym terminie
4. Niższy rachunek w stosunku do kosztów ponoszonych w trakcie rzeczywistej awarii w okresie
grzewczym
5. Krótszy czas przygotowania urządzenia do pracy niż w czasie przymusowej naprawy
Serwisant zajmie się profesjonalnym przeglądem kotła przed kolejnym sezonem (czyszczenie, konserwacja, sprawdzenie podzespołów itd.) tak aby wyeliminować ryzyko zepsucia się kotła w następnym sezonie grzewczym. Przegląd pozwala na zlokalizowanie ewentualnych usterek oraz naprawę lub wymianę poszczególnych części, zanim ich awaria uniemożliwi nam ogrzanie mieszkania lub wody w okresie jesienno – zimowym.
Warto też pamiętać, że producenci urządzeń udzielają gwarancji na urządzenia grzewcze tylko wtedy, gdy przeglądy są regularnie wykonywane przez autoryzowanych serwisantów. Kiedy po sezonie zimowym przestajemy korzystać z centralnego ogrzewania, urządzenia są w wysokim stopniu narażone na korozję wewnętrzną poprzez zatykanie wymienników. Nawet pozornie dobrze wyglądające z zewnątrz urządzenie, w środku może być poważnie zniszczone. Z tego powodu, w myśl zasady: „Co masz zrobić jutro, zrób dziś” w okresie wiosenno-letnim wykonaj kontrolę i konserwację osprzętu grzewczego. Pamiętaj o czynnościach, o których wspominaliśmy wyżej i regularnie serwisuj kocioł, a dzięki temu za pół roku unikniesz przykrych niespodzianek.